دفاع خوب از پایان نامه، چگونه و چطور؟

دفاع خوب از پایان نامه ارشد و دکتری، چگونه و چطور؟

چند وقت قبل از دفاع پایان نامه

حالا به مهم ترین بخش یک پایان نامه رسیدیم.

بعد از اینکه یه پایان نامه خوب و قوی به اتمام رسید زمان اون رسیده که خودتون رو برای دفاع از این پایان نامه آماده کنید.کافیه مراحل زیر رو با دقت انجام بدید.

مطالعه پایان نامه

در ابتدا باید فصول پایان نامه رو خیلی خوب و با دقت مطالعه کنید. این مطالعه ممکنه حتی چند بار صورت بگیره که تسلط پیدا کنید.برای فصول اول و دوم زمان کمتر و برای فصول 3، 4 و 5 پایان نامه زمان بیشتری باید بذارید.مهمترین قسمت مطالعه اینه که روی کاری که خودتون انجام دادید یا به شکل دیگه روی چالش اصلی تحقیق خودتون تسلط بیشتری داشته باشید.

دقت کنید که وقتی بهترین پایان نامه ارشد هم اگر داشته باشید مطالعه و تسلط روی اون مهم تر از خود پایان نامه هست.

 

آماده کردن پاورپوینت پایان نامه

حالا وقتی خودتون روی پروژه تسلط پیدا کردید باید بتونید یک پاورپوینت خوب برای دفاع آماده کنید.

پاورپوینت خوب برای دفاع یعنی اینکه بتونید به بهترین شکل اون چیزی که اهمیت داره رو ارائه بدید.برای اینکار باید اول از همه یه مقدمه از موضوع رو بیان کنید که این در حدود 1 تا 4 اسلاید رو شامل میشه، بعد از اون باید طرح مساله پژوهش خودتون رو بیان کنید و این بستگی به موضوع میتونه بین 2 تا 8 اسلاید رو شامل بشه.اهداف، ضرورت و نوآوری رو می  بایست در این بخض توصیح بدید و مشخصات خاص پژوهش رو بیان کنید.بعد این موارد باید مدل سازی(در پایان نامه های غیرفنی روش تحقیق) پژوهش خودتون رو بیان کنید و این قسمت باید دقیق و کامل بیان بشه.پس از مدل سازی باید به بررسی نتایج تحقیق بپردازید.ممکن هست که تعداد نتایج تحقیق خیلی بالا باشند در این صورت باید مهم ترین نتایج رو بیارید و از بعضی نتایج فاکتور بگیرید.باید بتونید این قسمت رو به بهترین شکل انجام بدید.بعد از همه اینها و در پایان باید یه نتیجه گیری خیلی خوب ارائه بدید و در حد 1 تا 2 اسلاید و چند نمونه پژوهش برای آینده پیشنهاد بدید.

 

مطالعه پاورپوینت پایان نامه

حالا باید پاروپوینتی که آماده کردید رو مطالعه کنید و اشکالات احتمالی رو برطرف کنید و جاهایی که امکان سوال داره رو با دقت بیشتری مطالعه کنید.

 

چند روز قبل از دفاع

این  دوران، دوران طلایی پس از انجام پایان نامه ارشد هست.در این مدت مهمترین کار ارائه پاورپوینت هست.شما می بایست با یک کورنومتر خودتون رو آماده کنید و برای شنوندگان مجازی یا حقیقی پایان نامه رو ارائه بدید.

باید زمان بندی درستی رو بدست بیارید که برای هر اسلاید چقدر باید زمان بذارید و در نهایت نباید زمان ارائه بیشتر از 30 دقیق و کمتر از 20 دقیقه بشه.اگر زمان در همین بازه هست که خیلی خوبه، فقط به ارائه دوباره و چند باره ادامه بدید تا تسلطتون بره بالا ولی اگر زمان از این  بازه خارج شد دو تا راه حل داریم 1- اینکه زمان ارائه رو مدیریت کنید و در این بازه بیاریدش.2 - اینکه شما در آماده کرده پاورپوینت دقت نکردید و باید یا از اسلاید ها کم کنید یا اضافه کنید.

 

روز دفاع

در این روز باید از اتاق جلسه دفاع بازدید کنید و امکاناتی که نیاز دارید رو چک کنید.اگر در اون اتاق کامپیوتر هست اون رو چک کنید و مطمئن بشید که همه چی خوبه و اگه کامپیوتر نداره از لپ تاب شخصی برای متصل شدن به ویدئو پروژکتور استفاده کنید و مراحل رو پیشاپیش چک کنید.توصیه های مهمی برای جلسه دفاع هست از جمله:

زمان دفاع از یه ساعت کمک بگیرید و زمان رو مدیریت کنید.

با حوصله تمامی مواردی که تو ذهنتون هست رو توضیح بدید.خیلی اوقات اساتید معیار اولشون برای نمره داده دفاع خوب هست نه ترجیحا پایان نامه خوب.

در پایان با دقت سوالات اساتید رو جواب بدید و از توجیه هر سوال خودداری کنید.

و 7 توصیه مهم دیگه

بعد از دفاع

انشالا بعد از اینکه یک دفاع خیلی خوب ارائه دادید ممکن هست به شما زمانی برای ارائه مقاله یا اصلاح بخش هایی از پایان نامه داده بشه که میتونید از این فرصت استفاده کنید و کار رو تموم کنید.

 

انجام پایان نامه ارشد و دفاع از آن با مسداک

مشاوران سامانه نوین مسداک آماده هستند که برای انجام پروپوزال، انجام پایان نامه ارشد و دکتری بهتون کمک کنن .

هر جایی که احساس کردید مشاوره میتونه مسیر رو ساده تر کنه ازشون بخواید سوالاتتون رو برطرف کنن.

ما بهترین روش رو برای انجام پایان نامه ارشد انتخاب کردیم و اون ارتباط مستقیم و همیشگی هست. 

برچسب ها: دفاع پایان نامه
دسته ها: مقالات

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.