مسداک
سامانه مشاوره نوین پایان نامه، پروپوزال و پروژه ی مسداک

انجام پایان نامه، انجام پایان نامه ارشد، انجام پایان نامه دکتری

مسداک رتبه بندی مقالات به چه صورت می باشد؟

وقتی یک دانشجو یا محقق به دنبال استخراج مقاله از پایان نامه می باشد اولین نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید اطلاعاتی در زمینه رتبه بندی مقاله است.

در ابتدا باید از خود بپرسد خب در چه سطحی باید مقاله استخراج شود؟

سپس این سوالات به وجود می آید:

سطح مقالات بر اساس چه چیزی تعیین میشوند؟

هدف من از مقاله دادن چیست؟

در ادامه به بررسی جواب این سوال ها می پردازیم.

با توجه به سوالات بالا که دوستان از مشاوران سامانه مسداک به کرات میپرسند این مقاله را آماده کردیم تا در یک مطالعه کامل اطلاعات مفید در این زمینه را داشته باشند.

 در ابتدا مقالات برای ما به دو دسته ی اصلی از نظر جغرافیایی و دو دسته از نظر اهمیت تقسیم می شوند:

مقالات خارجی

مقالات داخلی

و دو دسته ی 

مقالات ژورنالی(مجلات)

مقالات کنفرانسی

 

مقالات خارجی یا بین المللی:

این مقالات خود در چهار ایندکس معتبر تقسیم بندی می شوند.

مجلات تامسون(Thomson)، مجلات اسکوپوس(Scopus)، مجلات پاپ مد(Pubmed) و مجلات ISC

 

مجلات تامسون:

این مجله توسط شرکتی با نام تامسون رویترز نام گذاری شده است.این شرکت مجلات خود را تحت عنوان Web of Science یا WOS نمایه گذری کرد.در عموم به مجلات این شرکت مجلات ISI نیز میگویند که بیشتر در جوامع علمی آشنا می باشد.حال خود مجلات ISI به دو دسته دارای ایمپکت و بدون ایمپکت تقسیم میشوند که ایمکت فکتور(Impact Factor) خود ضریبی برای اهمیت یک مقاله می باشد و معیار آن هر ساله برای هر مجله بر اساس تحقیقات نوینی که ارائه کرده است تعیین میشوند.مقالات JCR به مقالات زیر مجموعه ISI که دارای ایمکت فکتور هستند گفته میشود و مقالات ISI List یا مقالات لیست شده در ISI به مقالاتی گفته میشود که تنها در مجموعه مقالات ISI هستند و ایمکت فکتور آنها صفر یا بدون ایمکت فکتور هستند.

پس در مجلات تامسون معتبر ترین مقالات JCR و در بین مقالات JCR معتبر ترین مقالات، مقالاتی با ایمکت فکتور بالاتر می باشند.

حال یک پژوهش گر برای انجام پایان نامه ارشد یا انجام پایان نامه دکتری خود و تکمیل پژوهش خود با ارائه یک یا چند مقاله به این مساله برخورده است که آیا مجله مورد نظر عضو مجلات تامسون هست یا خیر؟ این کار ساده است کافی است تنها به این سایت مراجعه کنید و در قسمت جستجو نام مجله مورد نظر خود را وارد کنید.

http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/#journal_lists

 

مجلات اسکوپوس:

یک دانشجو برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد باید با شرکت Elsevier آشنایی داشته باشد.مجلات اسکوپوس زیر مجموعه همین شرکت هستند.موسسه اسکوپوس خود در برگیرنده بسیاری از ناشران مجلات و کتاب های دنیا می باشد و مجلاتی که در این نمایه قرار گرفته اند به استاندارد قابل قبولی رسیده اند که این موسسه آنها را نمایه کرده است.

مجلات این موسسه با نام اختصاری SJR در جامعه علمی شناخته میشوند.

حال این مساله پیش می آید که پژوهش گر چگونه از مجله مقاله خود مطمئن شود که در نمایه اسکوپوس قرار دارد یا خیر؟با مراجه به سایت زیر این امکان فراهم است:

http://www.scimagojr.com/journalsearch.php

 

مجلات پاب‌مد:

این مجله حاوی اطلاعات پژوهشی برای تمام رشته‌ های علوم پزشکی و زیست‌شناسی است. این دیتابیس تا سال 2016 حاوی 19 میلیون عنوان هست که اولین و قدیمی ترین آن به سال 1865 باز می‌گردد. پاب مد مجموعه‌ای از اطلاعات کیفی مرکز ملی اطلاعات زیست‌فناوری و سایر نهادهای و سازمان‌های دولتی حوزه سلامت ایالات متحده آمریکا است. این دیتابیس بطور رایگان برای پژوهش گران دنیا قابل دسترس است.برای دانشجویان رشته پزشکی و زیست که در راستای انجام پایان نامه ارشد یا انجام پایان نامه دکتری مقطع تحصیلی خود به مقالات معتبر نیاز دارند آشنا شدن با این مجله از اهمیت و ضرورت بالایی برخوردار است.

حال برای مطمئن شدن از اینکه مجله مقاله شما در پاب مد ایندکس شده است می توانید به آدرس سایت زیر مراجعه کنید:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog/

 

مجلات ISC:

این پایگاه، یک پایگاه سایتیشن کننده یا استنادی مربوط به جهان اسلام است.مجلات بالا برای تمام کشورهای دنیا بوده و جامعیت دارد ولی این پایگاه مربوط به 60 کشور مسلمان جهان است و اهمیت آن پس از مجلات بالا قرار دارد.

برای اینکه از سایتیشن شدن مقاله خود در این پایگاه مطمئن شوید به این پایگاه مراجعه کنید:

http://mjl.isc.gov.ir/Default.aspx?lan=fa

 

پس از بررسی مجلات بین المللی به کنفرانس های خارجی خواهیم رسید.

کنفرانس های خارجی:

کنفرانس ها یا همایش های بین المللی بیشتر محل ارائه یک ایده بوده و جنبه سخنوری آن بیشتر مورد توجه است.یعنی کمتر دیده میشود که مقالات بسیار معتبر در کنفرانس ها گفته شود.بیشتر فرضیات و ایده ها در این مجامع بیان میشود و همواره اهیمت مقاله های کنفرانسی از اهمیت کمتری نسبت به مقالات ژورنالی برخوردار است.

در بین کنفرانس های بین المللی یا خارجی مواردی که در نمایه  های IEEE قراردارند از اهیمت بالاتری برخوردار هستند.

 

پس از بررسی کلیه موارد بالا به پژوهش های یا مقالات داخلی می رسیم.

مجلات داخلی:

در بین مجلات داخلی نیز مثل مجلات خارجی دسته بندی داریم که در این جا سه دسته بندی را وزارت علوم، وزارت بهداشت تعیین کرده اند.که سعی میکنیم خیلی خلاصه هر کدام را توضیح دهیم تا نگاه کلی از هر یک داشته باشید.

 

مجلات علمی - پژوهشی:

هدف اصلی این مقاله ایجاد استدلال و ارائه یک نظر یا ایده جدید در ادامه پیشینه تحقیق مورد نظر است.این مجله از بالاترین اهیمت در قشر علمی برخوردار است.

 

مجلات علمی- ترویجی:

هدف این مقاله بیشتر مرور ادبیات یا خلاصه کردن، نتیجه گیری و بیان شفاف تر ایده ها و نوآوری دیگران است.اهمیت این مقاله پس از مجله علمی- پژوهشی قرار دارد.

 

مجلات علمی- تخصصی:

این مجلات مربوط به ارگان های خاص است و از نظر ایندکس وزارت امیتاز با مجوز خاصی نیاز ندارد.برای مثال وقتی یک ارگان در زمینه ذوب آهن کار میکند یک مجله در این زمینه برای خود تدارک دیده که افراد مختلف میتوانند مقالات مرتبط با این موضوع را در آن قرار دهند و بیشتر برای آگاهی قشر زیر مجموعه آن خواهد بود.

 

کنفرانس داخلی

کنفرانس های داخلی نیز در ادامه موارد بالا از اهمیت خود برخوردار است.

این کنفرانس ها نیز یا ملی یا بین المللی هستند.

برای معرفی کردن پژوهش خود میتوان از کنفرانس ها یا همایش های داخلی استفاده کرد.این کنفرانس ها در زمان های مختلف و در محل های گوناگونی چون دانشگاه ها ، پژوهشکده ها و سازمان های مختلف برگذار میشود.

برای دسترسی به مقالات کنفرانس های داخلی میتوان به سایت های کنفرانس یا سایت های مرجع سرزد.برای مثال یکی از آنها civilica می باشد.

http://www.civilica.com

( 31 )  به این مطلب امتیاز بدهید
مسداک 20 مهر 1395