چگونه پروپوزال بی نقص و کاملی بنویسیم؟

چگونه پروپوزال بی نقص و کاملی بنویسیم؟

چگونه پروپوزال بی نقص و کاملی بنویسیم؟

قبل از هرچیز، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و دکتری باید مفهوم اصلی برای انجام پروپوزال را در ذهن داشته باشد. پروپزال یا همان طرح پیشنهادیف تحقیق، بررسی اجمالیست از هر آنچه که شما می خواهید به عنوان موضوع اصلی تحقیق خود مورد بحث و بررسی قرار دهید که نمایانگر طرح کلی از پروژه، سوالات پایه ای تحقیق، روش تحقیق، و اهمیت کلی موضوع مورد تحقیق می باشد. به طور خلاصه، پروپزال شما بیانگر اینست که شما می خواهید چه چیزی را مورد بررسی قرار دهید، از چه روشی می خواهید به بررسی موضوع مورد نظر بپردازید، چرا این موضوع انتخابی نیاز به مطالعه و بررسی دارد، و در نهایت چه زمانی و بر اساس چه مشکلی تصمیم به انتخاب و بررسی موضوع مورد نظر خود گرفته اید.

چرا باید برای پایان نامه ی کارشناسی ارشد و دکتری پروپزال نوشت؟

پروپزال کارشناسی ارشد و دکتری برای:

ایجاد طرح اولیه و تایید نهایی موضوع تحقیق

نشان دادن چگونگی مشارکت و ارتباط موضوع انتخابی شما با کارهای از پیش انجام شده

و اثبات درک کلی شما از موضوع انتخابیتان به استاد راهنما و کمیته ی داوران نوشته می شود.

توصیه های کلی برای جلوگیری از تشویش و اضطراب در پروپزال نویسی:

برای نوشتن برنامه ریزی کنید، ترجیحاهر روز زمان منظم ومشخصی را برای آن در نظر بگیرید.

در نوشتن آزاد و در مطالعه ی موضوع خود بی پروا باشید و به خاطر داشته باشید کسی جز خود شما قرار نیست چکنویستان را زیر و رو کند.

همیشه دفترچه ای به همراه داشته باشید تا هر زمان مطلبی مرتبط با موضوع خود یافتید و یا به ذهنتان خطور کرد یادداشت کنید.

بخش های مختلف طرح پیشنهادی خود را ضبط کرده و هرازچندگاهی  گوش کرده و با خود مرور کنید.

بخش های مختلف پروپزال خود را در فایل های جداگانه و با شاخصه های گوناگون به منظور دسته بندی و مرتب سازی آسان ترف مطالب ذخیره کنید.

برای نوشتن ابتدا از بخش هایی با مطالب واضح، روشن و رسا شروع کرده و از نگارش مقدمه در ابتدای راه خوددرای نمایید.

توصیه های اساسی برای نگارش پروپزال نویسی:

به خاطر داشته باشید که پروپزال شما به عنوان مدرکی مذاکره برانگیز ثبت خواهد شد بنابراین ابتدا از آن چندین نسخه ی چکنویس کرده و چندین بار ویرایش کنید، سپس نسخه ی نهایی را ارسال نمایید.

تصور کنید پروپزال شما مقدمه ای بر پایان نامه ی شماست، نه به عنوان یک فصل مجزا یا مروری بر کارهای گذشته و نه حتی فرصتی برای تمرین مبحث مورد نظر بلکه نگارنده با ارائه ی این طرح پیشنهادی  پلی می زند میان کار خود و مطالعات انجام شده ی قبلی.

به یاد داشته باشید که پروپزال شما قراردای مبنی بر این نیست که  تمامف  آنچه را  که پایان نامه ی شما اثبات می کند را نشان دهد بلکه شما قادرید طرح پیشنهاد شده در پروپزال خود را بارها و بارها ویرایش کرده و می توانید دیدگاه اطلاعاتی، استدلال ها، و متدهای بررسیف اطلااعات خود را اصلاح کرده و تغییر دهید.

پروپزال شما قرار نیست که ایده ها و افکار شما را محدود کند، بلکه به شما کمک خواهد کرد که چگونه افکار و ایده های خود درباره ی موضوع تحقیق را عملی سازید.

با دوستان و همکاران مرتبط فخود تبادل نظر کنید و چکنویس های یکدیگر را ویرایش و اصلاح نمایید. گرچه نوشتار معمولا عملی انفرادی به نظر می رسد اما در حقیقت فعالیتی گروهی است.

از آنجاییکه ساختار پروپزال به دپارتمان مرتبط، استاد راهنما و مشاور، و به فاکتورها و ریزفاکتورهای گوناگونی بستگی دارد از اینرو تعمیم بخشیف آن کمی مشکل به نظر می رسد. بهترین کار اینست که ساده بیاندیشید و ساده بنویسید. از اساتید مشاور خود مشاوره بگیرید. با دوستان و همکلاسیهایتان مشورت کنید. آثار انجام شده ی گذشته را مطالعه نمایید و دقت کنید در پروپزال و پایان نامه یتان، خواسته یا ناخواسته اثری از سرقت ادبیف کارهای از پیش انجام شده نباشد.

نمای کلی از بند های مختلف برای پروپوزال نویسی

به طور کل پروپوزال یا طرح پیشنهادی شما برای انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری شمال بخش های گوناگونی از جمله: مقدمه (بیان مسئله)، ضرورت و اهمیت تحقیق، پیشینه ی تحقیق، سوالات تحقیق، فرضیات تحقیق، اهداف تحقیق که خود شامل اهداف علمی و کاربردیست، نوآوری تحقیق، اهمیتف کاربردی تحقیق در سازمان ها و نهاد های مرتبط، روش تحقیق، روش گردآوری اطلاعات،  روش تجزیه و تحلیل اطلاعات و در نهایت جامعه ی آماری، جدول زمانبندی و منابع می باشد.

همچنین بخوانید: نمونه پروپوزال آماده

مشاوره برای انجام پروپوزال و پایان نامه مسداک

مشاوران مسداک آماده هستند تا برای راهنمایی شما همکاری کنند  کافی است برای ثبت سفارش کلیک کنید.اگر ثبت نام نکرده اید ابتدا در سایت ثبت نام کنید تا پروفایل اختصاصی خود را در اختیار داشته باشید. 

برچسب ها: پروپوزال نویسی
دسته ها: مقالات

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.