کنفرانس ملی تسامح و مدارا در فرهنگ ایران و اسلام

کنفرانس ملی تسامح و مدارا در فرهنگ ایران و اسلام در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ توسط گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد و در شهر اصفهان به سرانجام خواهد رسید.با توجه به اینکه این گردهمایی رسما برگزار میشود،مجموعه مقاله های این همایش در سیستم محتوای ملی ثبت و نمایش داده خواهد شد و شما می توانید با اطمینان کافی، مقاله های خود را در این همایش ارائه کنید و از مزایای علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده خواهید نمود.


حوزه های تحت پوشش: حقوق ، ادبیات ، تاریخ
برگزار کننده: گروه تاریخ دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد
شهر برگزاری: اصفهان

تسامح و مدارا از سوالاتی است که در جهان معاصر ضرورت اجتناب ناپذیر می نماید.در فرهنگ و تمدن ایران صلح، مدارا،بردباری وصبر جایگاه بخصوصی دارد.در متون ادب پارسی نیز صلح و مدارا قابل بررسی میباشد. در دوره هایی از تاریخ و فرهنگ این خطه، نویسندگان ، علما، پژوهشگران و دولت مردانی بوده اند که بر تسامح و روا داری تاکید داشته اند. در فرهنگ این مرز و بوم توده های مردم با روا داری و تسامح در کنار یکدیگر روزگار خود را سپری کرده اند. تسامح و مدارا در فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز اصلی اخلاقی واعتقادی می­باشدکه قران ، پیامبر(ص) و ائمه اطهار بر آن تاکید میکردند. تسامح و مدارا فرهنگ ضد خشونت و جنگ میباشد، لذا جهان معاصر که با زیاد شدن گروه های تندرو و افراطی و ظهور اندیشه های متعصبانه به مکانی نا امن تبدیل شده و تمدن بشریت را با خطر جدی مواجه کرده است ضرورت کندوکاوهای پژوهشی در این حوزه از فرهنگ وتمدن ایران و اسلام را ایجاب می­کند.

 

محورهای همایش:

 مباحث نظری: تسامح و مدارا در حوزه های : ادبیت ، جامعه شناسی ، فلسفه ، روانشناسی ، سیاست و...

تسامح و مدارا در تاریخ ( ایران پیش از اسلام ، تاریخ ایران اسلامی  و تاریخ اسلام )
- سیاست (رابطه دولت و حکام ، والیان، درباریان، دیوانیان، امرا و عامه مردم و......)
جامعه ( اقلیتهای دینی و مذهبی ، طبقات اجتماعی ، قومیتها ، موسسات و نهادها ، آموزش و......)
- هنر (معماری ، خطاطی ، نقاشی ، صنایع ، موسیقی و......)40 فرهنگ عامه (زندگی روزمره ، خلق و خو ، معامله ، دوستی و مراوده ، رابطه بینا فردی ، آداب و رسوم ، عرف اجتماعی و...)

تسامح و مدارا در فرهنگ و تمدن اسلامی :
- قران وسیره پیامبر و ائمه
- متون دینی و کلامی
-فقه و حقوق ( ارث ، مهریه ، فتاوا ، ارتدادو...
-تصوف و عرفان
-فرق اسلامی
- اخلاق و رفتار شناسی (رفتار با اقلیت ،اسرا ، قبایل ، زنان و......)

(لازم به ذکر است موسسه آموزشی پژوهشی مسداک با کادری متعهد و جدی در امر مشاوره ،انجام و ارسال مقالات به این کنفرانس همیار شما عزیزان میباشد.)

دسته ها: کنفرانس ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.