انتخاب ژورنال مناسب برای مقاله

انتخاب ژورنال مناسب برای مقاله

نوشتن یک مقاله کاری بسیار مهم و ارزشمند برای شما و رزومه شما است. این کار در عین این که بسیار با ارزش و مهم است، کار نسبتا سختی نیز هست. وقتی کار نوشتن مقاله به اتمام رسید، باید مقاله را منتشر کنید. می توان گفت سخت ترین کار در پروسه مقاله نویسی، همین مرحله انتخاب ژورنال مناسب برای مقاله است که باید دقت کنید. در این مطل درباره انتخاب ژورنال مناسب برای مقاله صحبت می کنیم.

همچنین بخوانید: رتبه بندی مقالات چگونه است؟

ژورنال یا مجله چیست؟

 قبل از هر چیزی باید دانست که ژورنال یا مجله چیست؟ در تعریف ژورنال باید گفت که ژورنال نوعی مجله ست، که در هر چند وقت یکبار چاپ می شود و مقالاتی که بار علمی خوب و زیادی دارند را در خود می گنجاند. ژورنال ها می توانند هر هفته، ماه، دوماه، سال و... چاپ شوند.

به همین دلیل ژورنال ها معمولا برای چاپ مقالات سخت می گیرند. مثلا اشکالات مقاله شما را به شما اعلام می کنند و از شما می خواهند که مجله را ویرایش کنید. اما یکی از ویژگی های ژورنال این است که برای چاپ مقاله از شما هزینه ای دریافت نمی کنند؛ یعنی چاپ مجله در ژورنال به صورت رایگان انجام می شود.

معیار های انتخاب ژورنال مناسب برای مقاله

1-موضوع ژورنال

مطمئنا این مطلب بسیار مهم وروشن است که باید مقالات خود را در ژورنال مربوط به مقاله منتشر کنید. مثلا اگر موضوع مقاله شما درباره زیست شناسی است، مطمئنا ژورنالی با موضوع ریاضی مقاله شما را به هیچ وجه چاپ نخواهد کرد. بنا براین در هنگام انتخاب ژورنال حتما به موضوع آن توجه کنید.

2- خوانندگان ژورنال

خوانندگان یک ژورنال نیز بسیار موضوع مهمی است. هر ژورنال چند نوع(قشر) خواننده از جمله: کودکان، نوجوانان، بزرگسالان دارد که در هنگام انتشار مقاله باید به این موضوع نیز توجه نمود. به طور مثال شما نمی توانید یک مقاله که مخاطبان کودک دارد را در یک ژورنال مختص بزرگسالان منتشر کنید.

3- میزان محبوبیت ژورنال

 سعی کنید ژورنالی که برای انتشار مقاله خود انتخاب می کنید، محبوب و معروف باشد. اگر ژورنال انتخابی شما محبوب و معروف نباشد و افراد زیادی آن را نشناسند، مقاله شما نیز شناخته نشده خواهد شد و هیچ کس مقاله شما را نخواهد خواند.

4- بار علمی ژورنال

 سعی کنید مقاله خود را در یک ژورنال با بار علمی خوب وبالا منتشر کنید. نویسندگان کتب درسی معمولا به سوی این ژورنال ها می روند و اگر مقاله شما نیز در این ژورنال ها باشد، احتمال این که مقاله شما در کتاب های درسی نوشته شود و به میلیون ها دانش آموز تدریس شود بسیار بالا است.

همچنین بخوانید: برای دانلود مقاله چه باید کرد؟

 ویژگی های مقاله برای چاپ در ژورنال

پس از بررسی و انتخاب یک ژورنال خوب،  باید مقاله خود را نیز بررسی نمایید. همانطور که ذکر شد، ژورنال ها در امر چاپ مقالات سخت گیری می کنند و به همین علت باید مقاله خود رانیز بررسی کنید و مشکلات آن را رفع کنید.

1- بار علمی مقاله

 همانطور که گفته شد، مقاله شما نیز باید بار علمی خوب و بالایی داشته باشد تا بتواند در یک ژورنال چاپ شود. چون ممکن است مقاله شما مرجع کتاب های درسی و... شود باید به بار علمی مقاله توجه کنید. مقاله شما باید هیچ مشکلی از نظر علمی نداشته باشد تا بتواند در یک ژورنال چاپ شود و مرجع کتاب ها قرار گیرد.

2- جذاب بودن مقاله 

 مقاله شما علاوه بر اینکه باید بار علمی زیادی داشته باشد باید جذاب نیز باشد. اگر مقاله شما جذاب نباشد، خواننده مقاله به خواندن ادامه مقاله ترغیب نمی شود و در نتیجه مقاله شما محبوب نمی شود. این نکته، نکته ی بسیار پر اهمیتی است.

3- رعایت جمله بندی و علائم نگارشی درست

 در یک مقاله خوب، علائم نگارشی و جمله بندی درست باید رعایت شوند. جمله بندی که شفاف است اما علائم نگارشی: به علائمی می گویند که به خواننده کمک می کنند تا متن را بهتر بخواند مانند ویرگول، نقطه و... . اگر حتی در یک جا این موارد رعایت نشوند ممکن است باعث عدم پذیرش مقاله توسط ژورنال شود.

 

ژورنال های فیک و تقلبی

 این موضوع، بسیار بسیار مهم است و از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه بعضی ژورنال های تقلبی به وجود آمده اند که فقط برای دزدی مقاله شما هستند.

 برای اینکه پی ببرید که یک ژورنال واقعی است یا خیر باید ببینید که آیا این ژورنال معروف است؟ ژورنال های معروف، حتما واقعی اند.

 همچنین باید درباره یک ژورنال تحقیق کنید و با این رراه پی ببرید که آیا واقعی است یا تقلبی؟

 در این مطلب سعی شد تا شما را با نحوه انتخاب یک ژورنال مناسب برای مقاله آشنا کنیم. امیدواریم این مطلب، مطلب مفیدی بوده باشد و از آن استفاده کنید.

دسته ها: مقالات

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.