نخستین کنگره بین المللی محتشم کاشانی

نخستین کنگره بین المللی محتشم کاشانی در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان در شهر کاشان اجرا و به سرانجام خواهد رسید.با توجه به اینکه این گردهمایی رسما به اجرا خواهد رسید، کلیه مقاله های این همایش در سیستم و مجموعه محتوای ملی ثبت و نمایش داده میشود و شما می توانید با اطمینان کافی، مقاله های خود را در این کنفرانس ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده خواهید نمود.


حوزه های تحت پوشش: ادبیات
برگزار کننده: دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان
شهر برگزاری: کاشان(بلوار قطب راوندی - دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشان)

 

تاریخ برگزاری:

۱۴ اسفند ۱۳۹۵ تا ۱۵ اسفند ۱۳۹۵

مهلت ارسال اصل مقالات:

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
 
 

کمال الدین علی محتشم کاشانی در سده دهم هجری، چنانکه تذکره ها نوشته اند، در کوچه های تو در توی شهرستان کاشان زندگی کرده و مانند صدها شاعر کوچک و بزرگ عصر صفوی، چنانکه رسم بوده است، در کنار معیشت بازاری و پارچه بافی یا شعر بافی شعر هم می سروده است. دربار صفوی علاقه چندانی به پذیرش شاعران ندارد و محتشم ظاهرا تصمیم به مهاجرت به هندوستان هم می گیرد ولی موفق نمی شود. اشعاری در قالب های غزل و قصیده بر اساس سنتهای پیشینیان و به شیوه تتبّع و اقتفای بزرگان می سراید اما حقیقتا دل بدانها نمی بندد و چنانکه نوشته اند، شعری برای شاهزاده صفوی می سراید که با برخورد سرد شاه مواجه شده و وی را به سرودن مرثیه برای ائمه ی اطهار، تشویق می کند و این عامل و آتش درونی شاعر و حال و هوای روزگار و میراث چند هزار ساله آیین هاو باور ها و اساطیر و علاقه جدی مذهبی، او را به راهی می کشاند که سعادت مند گردد. شاید خود محتشم هم چنین انتظاری را نداشت که با سرودن یک قطعه شعر دوازده بندی در رثای شهدای کربلا و آیین تشیع و باور های ایرانیان این گونه سرآمد تمام شاعران هم عصر خویش گردد. دوازده بند محتشم، ظاهرا یک شعر مرثیه ای است اما حقیقتا تابلویی تمام عیار از یک فرهنگ چند هزار ساله ایرانی است که در کسوت آیین تشیع جلوه گر شده است. هنوز بعد از چند صد سال، محققان و قلم زنان عرصه ادب و فرهنگ نتوانسته اند راز و رمز ماندگاری و جلوه بی نظیر این شعر و شخصیت درونی و ناشناخته محتشم را به درستی تصویر کنند.بر این مبنا جا دارد در این زمینه و زمینه ادبیات آیینی تشییع و هنر های آیینی ایرانیان و موسیقی آیینی و تعزیه، همایش بزرگی شکل بگیرد و محققان و دانش پژوهان با سعه صدر و دقت کافی یک بار دیگر این ماجرای بزرگ را به تحقیق و تفحص بنشینند و زاویه های پنهان و ناشناخته ی این درخشش فرهنگی و جاودانگی هنری را ارزیابی و تحلیل کنند. بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی کاشان با همکاری و همیاری سایر مراکز علمی، دانشگاهی و سازمان های دیگر و با همفکری و هم اندیشی با اساتید صاحب نظر و هنروران و اندیشمندان تصمیم دارد این امر مهم را به سامان برساند. باشد که توانسته باشیم خدمتی به سزا به آن شاعر بزرگ و شهر باستانی کاشان و آیین و هنرهای ایرانی اسلامی کرده باشیم. بدین مناسبت محور های همایش کاملا هنری، فنی و تخصصی است و از ناب ترین تحقیقات و مقالات و دستاورد های مربوط به این حادثه پرده برداری خواهد شد و مسلما دستاوردهای این همایش در راستای تبیین شخصیت محتشم کاشانی و شعر آیینی و هنرهای ایرانی اسلامی جایگاه ویژه های خواهد داشت. لذا صمیمانه دست یاری عزیزان و بزرگواران دست اندرکار این حوزه را می فشاریم و تمام یافته های تحقیقی نوین و بکر را با آغوش بازخواهیم پذیرفت.

 

محورهای همایش:
-    کاشان (اوضاع فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی در دوره صفویه و عصر محتشم)
-   محتشم (زندگی، اندیشه، شعر)
-  هنرهای آئینی (تعزیه، موسیقی، نقاشی و ...)

 

(لازم به ذکر موسسه آموزشی پژوهشی مسداک با تیمی متعهد در  انجام مقاله،(ارسال مقاله به کنفرانس های فارسی زبان یا کنفرانس های خارجی زبان)و (چاپ مقاله در مجلات داخلی یا مجلات خارجی) بسیار کارا و تواناست.

شما عزیزان میتوانید برای اطلاع دقیق از مجلات داخلی یا همچنین مجلات خارجی مرتبط به این کنفرانس بصورت دسته بندی شده اینجا کلیک کنید.

هم اکنون تیم مسداک در انجام و ارسال مقالات با موضوع مرتبط به این کنفرانس و حوزه تحت پوشش آن آمادگی خود را اعلام میدارد.

برای مشاوره،انجام مقاله،ارسال مقاله و همچنین چاپ مقاله اینجا کلیک کنید.

دسته ها: کنفرانس ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.