نخستین همایش ملی آیین فتوت و فرهنگ پهلوانی

نخستین همایش ملی آیین فتوت و فرهنگ پهلوانی در تاریخ ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ توسط مجتمع آموزش عالی اسفراین اجرا و به سرانجام خواهد رسید.با توجه به اینکه این گردهمایی رسما به اجرا خواهد رسید، کلیه مقاله های این همایش در سیستم و مجموعه محتوای ملی ثبت و نمایش داده میشود و شما می توانید با اطمینان کافی، مقاله های خود را در این کنفرانس ارائه نموده و از امتیازات علمی ارائه مقاله کنفرانس با دریافت گواهی کنفرانس استفاده خواهید نمود.

حوزه های تحت پوشش: ورزش و تربیت بدنی ، تاریخ
برگزار کننده: مجتمع آموزش عالی اسفراین
آدرس پستی دبیرخانه: خراسان شمالی-شهرستان اسفراین -بلوار آزادگان -نبش میدان مادر مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین -دبیرخانه همایش - کدپستی : 9661998195

 

تاریخ برگزاری:

۱۴ فروردین ۱۳۹۶

مهلت ارسال اصل مقالات:

۹ فروردین ۱۳۹۶
 
 

کتیبه‌ها و آثاری که از دوران باستان کشف شده گویای اینست که کشتی در میان ایرانی‌ها رواج داشته است. با ورود اسلام به سرزمین ایران ارتباطی ناگسستنی بین مبانی فرهنگی ایران و اسلام برقرار گشت و این مساله مخصوصا در آیین فتوت نمود بسیار زیادی داشته است. تاریخ و فرهنگ سرزمین ایران با فتوت و آیین پهلوانی پیوند خورده است. در کنار اینکه کشتی ورزشی آیینی در سرزمین ایران و مخصوصا در دیار پهلوانان خراسان یعنی اسفراین است، دارای آیین و فرهنگ خاصی است که هنوز مطالعه ای دقیق در این باره صورت نگرفته است. این همایش به دنبال معرفی و تحقیق درباره آیین فتوت و فرهنگ پهلوانی است.
اسم "چوخه" که امروزه بر کشتی محلی خراسان گذاشته شده از لباسی که کشتی گیران در هنگام مبارزه به تن می‌کنند، گرفته شده و آن شنل کوتاهی است که کشتی گیران آن را با شال سفید رنگی محکم می‌کنند.کشتی باچوخه در خراسان شمالی از تاریخچه کهنی برخوردار است و این ورزش محلی و بومی در بسیاری از مراسم محلی به خصوص جشن عروسی نیز رایج بوده است. کشتی باچوخه در استان خراسان شمالی در فصول مختلف انجام می‌شود اما همه جهانیان کشتی چوخه را با اسفراین و پهلوانان نامی این شهر می شناسند. این رقابت ورزشی از سالیان گذشته در روز ۱۴فروردین در گود کشتی "چشمه زینل خان" اسفراین برگزار می‌شود. کشتی چوخه دارای قوانین و مقررات خاصی است و آنچه بیشتر به آن شناخته می شود منش پهلوانی و روحیه انساندوستی آن است و این مساله با تحقیق هر چه بیشتر منطقه و مطالعه میدانی شناخته خواهد شد. در واقع این ورزش قابلیت و ساختار فرهنگ منطقه ای را دارد که تحقیق و بررسی در باره آن به شدت احساس می شود. از آنجا که درباره تاریخچه و فلسفه وجودی آن پژوهش مستقلی صورت نگرفته است لذا شناخت این ورزش آیینی اهمیت بالایی در بازشناسی تاریخ و فرهنگ ایران زمین ایفا می کند. بنا براین ضرورت دارد با همایشی ملی به صورت علمی به فتوت و آیین پهلوانی و همچنین شناخت زاویای بیشتر این آیین دیرینه پرد.

 

محورهای همایش:

  • آیین فتوت و فرهنگ پهلوانی
  • تاریخ پهلوانی و ورزشهای باستانی در ایران
  • تاثیرات فتوت و آیین پهلوانی در هنر و آثار هنری
  • نقش فتوت و آیین پهلوانی در سنتهای شفاهی ایرانی
  • فتوت و آیین پهلوانی ایرانی در نگاه نویسندگان غیر ایرانی

 

(لازم به ذکر موسسه آموزشی پژوهشی مسداک با تیمی متعهد در  انجام مقاله،(ارسال مقاله به کنفرانس های فارسی زبان یا کنفرانس های خارجی زبان)و (چاپ مقاله در مجلات داخلی یا مجلات خارجی) بسیار کارا و تواناست.

شما عزیزان میتوانید برای اطلاع دقیق از مجلات داخلی یا همچنین مجلات خارجی بصورت دسته بندی شده اینجا کلیک کنید.

هم اکنون تیم مسداک در انجام و ارسال مقالات با موضوع مرتبط به این کنفرانس و حوزه تحت پوشش آن آمادگی خود را اعلام میدارد.

برای مشاوره،انجام مقاله،ارسال مقاله و همچنین چاپ مقاله اینجا کلیک کنید.

دسته ها: کنفرانس ها

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.