بازار کار مهندسی نفت

بازار کار مهندسی نفت

طبیعی ست که وقتی نام نفت به زبان می آید بوی تند حفاری چاه نفت و سختی نیز به مشام می رسد. در کنار اینها، کار در شرایط دور از خانه و آب و هوای نامطلوب نیز تامل برانگیز است. با تمام اینها اگر به کار در شرکت های عظیم پتروشیمی و استخراج معادن علاقمندید با افتخار می توانید در رشته ی مهندسی نفت تحصیل و کار کنید. در حقیقت وظیفه ی اصلی رشته ی مهندسی نفت کشف و تشخیص معادن نفت و گاز و چگونگی استخراج آنها از اعماق زمین می باشد. تیم مهندسین نفت بدنبال اکتشاف ، حفاری و بهره برداری ِنفت و گاز می کوشند. یک مهندس نفت می تواند در جاهای مختلفی مشغول بکار شود. ممکن است در دفتر در یک شرکت خصوصی نفت به پردازش و جمع بندی داده ها بپردازد و روند انجام کارها را پیگیری کند و یا در مکان های حفاری چاه نفت مشغول کمک رسانی باشد. می تواند در ازمایشگاه های مربوطه در حال آنالیز محصولات نفتی بوده و یا در پالایشگاه های جنوب کشور خدمت کند. بطور کل وظیفه ی مهم متخصصین نفت که در حفاری چاه های نفت و گاز مشغول به کارند یافتن راه های متعدد و صحیح در تشخیص و حفاری چاه هاست . حقیقت امر اینست که حفاری های نامتعارف و مطالعه نشده منجر به هدر رفتن سرمایه و وقت و انرژی و تعدیل کارکنان می شود. از اینرو، مهندسین خبره ی نفت می بایست با نهایت دقت و مهارت و بکارگیری جدیدترین و پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا در تشخیص و حفاری صحیح معادن اکتشافی بکوشند تا حدالمقدور در کاهش هزینه های حاصل از هدررفتن انرژی بکاهند. آنان با کار و تمرکز برروی مخازن یافت شده به بررسی، مدلسازی، و بهره برداری آنان می پردازند. می توان گفت تخصص در حفاری معادن نفت و گاز یکی از دشوارترین مشاغل بشمار می روند با این حال درآمد کسب شده از این شغل نیز به طبع بیشتر و بهتر نیز می باشد.

مهندسین نفت وظیفه ی رسیدگی به بسیاری از مسئولیت های گوناگون را بر عهده دارند. اما از جنبه ی عمومی، آنان وظیفه ی مکان یابی، بازیابی، و حفظ و حراست تدارکات نفت و گاز جهان را بر عهده دارند. این مهندسین روش های گوناگون و نوین استخراج نفت و گاز را از اعماق زمین طراحی کرده و توسعه می دهند. وظیفه ی آنان می تواند شامل مدیریت اموال نفت و گاز و همچنین به حداکثر رساندن و عملکرد و سود آوری ِیک فعالیت عملیاتی نیز باشد. مهندسین نفت درگیر تمامی مراحل عمل آوری و استخراج نفت هستند اعم از کمک به مکانیابی موقعیت چاه ها از طریق حفاری، تولید، و پردازش و بهره وری و حمل نفت. برخی از عناوین مهندسین نفت شامل مهندس حفاری،ئمهندس مخزن، و مهندس تولید نفت باشد.

یک مهندس نفت با توجه به تخصص در زمینه ها و شاخه های متفاوت این رشته وظایف متفاوتی بر عهده دارد. او باید بتواند مراحل کشف و حفاری، بهره برداری و استخراج معادن را طراحی و مدلسازی کند. با استفاده از روش های نوین و تکنولوژی های پیشرفته بهترین راه ها و ابزارها را برای صرفه جویی در هزینه، وقت، و انرژی کارکنان و تیم تحقیقاتی به کار بندد. و همچنین با برنامه ریزی دقیق و مدلسازی های هوشمندانه در عین بهره برداری از مخازن می بایست در حفظ معادن نیز بکوشد.

برچسب ها: بازار کار
دسته ها: مقالات

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.